background img

The New Stuff

Arka Sokaklar'dan Büyük Destek


Arka Sokaklar 7 sezondur devam etmekte olan bir polisiye dizisi. Hiçbir bölümünü doğru düzgün izlemedim, izlediğim zamanda hoşuma gitmedi. Sürekli aynı konular, aynı şeyler deyip izlemiyordum.

Geçtiğimiz haftalarda 258. bölümünde değindiği konu ile Arka Sokaklar benim için büyük bir adım attı. Günümüzde, eşcinsellere olan desteğin artmasının yanında namus cinayetleri de aynı şekilde artmaktadır. Arka Sokaklar da bu bölümünde bu konuya değinmiştir.

Eşcinsel olduğu için ailesi tarafından öldürülmek istenen Tufan, İstanbul'da okumaktadır. Cengiz adında bir de erkek arkadaşı vardır. Abisinin ve kendi üzerine olan evlerinde sevgilisi ile yaşamaktadır. Gazetede çıkan bir haber ile şehirlerinden İstanbul'a gelen baba ve abi, Tufan ve Cengiz'in peşine düşerler. Abi, önce Cengiz'i yaralar. Cengiz ve Tufan durumdan şikayetçi değildir. Daha sonra, babasının hastalığının ilerlemekte olduğunu öğrenen Tufan, babasının ameliyatı için gerekli olan 15 bin tl için fuhuşa girer ve bir adamı öldürerek o adamın arabasını satarak 15 bin tl'yi babasına götürür. Babası da parayı kabul etmeyerek silahını belinden çıkarıp Tufan'a doğrultur. Artık pes eden Tufan, babasının önünde diz çökerek ''Beni vur baba ama vurmadan önce bu parayla ameliyat olacağına söz ver, öyle vur.'' sözlerinin ardından babasının açtığı ateş ile ölür. Ekip ise bu süreç içerisinde hem Tufan'a hem de Cengiz'e destek olmuştur. Eşcinsellerin de özgürce yaşama haklarının olduğunu ve cinsel tercihleri nedeniyle hiçbir bireyin bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmaması gerektiğini, bu olayların üzerine oyuncular kendi replikleriyle savunmuşlardır.

Bu bölüm ile ayrımcılığa değinen ve eşcinsellere destek veren cesur sahneleriyle Arka Sokaklar bence büyük bir adım attı. Umarım bu bölümle de verilmek istenilen mesajı almış olanlar vardır.

Günümüzde eşcinsellere destek amaçlı yapılan filmlerin artışta olduğu da söz konusudur. Fakat hiçbir dizi de bunu görmemekteyiz. Arka Sokaklardan sonra toplumu bilinçlendirme amaçlı bu gibi sahneler umarım karşımıza çıkar.

Tüm eşcinsel okuyucularıma sevgilerimle...

''Dilerseniz bloguma, sayfanın üst köşesinde bulunan Bumerang Ödülleri Adayı şablonundan oy verebilir ve bana destek olabilirsiniz. Oylarınız tamamen ücretsizdir. Teşekkürler.''

0 yorum:

Yorum Gönder

Fotoğrafım
Edirne, Ayşekadın, Turkey
19 Ocak 1996, İskenderun doğumlu. Trakya Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. 13 yaşından beri blogger. 2012 Hürriyet Bumerang Ödülleri'nde En Uyumlu site üçüncülüğüne hak kazandı. İlk kitabı İkinci Kadının Hikâyesi ise Temmuz 2016 yılında basıldı. Tüm kitabevleri ve online kitapçılarda satışta.