background img

The New Stuff

Eurovision Semi Final - 2


Merhaba arkadaşlar. Tüm blog yazarlığım süresince beni takip eden arkadaşlarım bilirler, tam bir Eurovision aşığı olduğumu. Her sene birkaç ay öncesinden tüm şarkıların listesini çıkarır, dinler ve blogda da hepsini tek tek yorumlardım. Fakat bu sene, sınavlara hazırlanıyor olmamın verdiği dezavantaj ile birlikte, tam olarak her ülkenin şarkısını dinleyememiştim ve zaten birinci yarı finali de izleyememiştim.

Fakat dün akşam gerçekleşen ikinci yarı finali kaçırmadım ve izledim. Bu sebeple birinci yarı finalin yorumunu pek yapamayacağım ama ilk yarı finalde beğendiğim ülkeler sırasıyla:

Sweden (İsveç)
Montenegro (Karadağ)
Azerbaijan
The Netherlands (Hollanda)

Dün akşam gerçekleşen ikinci yarı finaldeki tüm ülkeleri değerlendireceğim. Öncelikle söylemeliyim ki tahminlerimin %90'ı gerçekleşti. Bu geriye kalan %10'luk kısım Polonya ve İsrail arasında paylaşıldı.

Malta: Geçen sene Gianluca Bezzina, Tomorrow şarkısıyla benim ilk 3 favorim arasındaydı ve şarkıyı da uzun süre boyunca severek dinlemiştim. Fakat bu sene Malta'yı hiç beğenmedim. Buna rağmen finale kalır dedim ve öyle de oldu. Finale kalmış olsa bile dereceye gireceğini sanmıyorum.

İsrail: İsrail her sene favori ülkelerim arasında yer alıyor. Nedense her sene çıkardığı şarkıları acayip beğeniyorum. Geçen sene Rak Bishvilo ile yarışmıştı bu sene Same Heart isimli parça ile. Favorim olmalarına rağmen ne yazık ki ikisi de final yüzü göremedi. 

Norveç: Norveç en son 2012 yılında Tooji'nin Stay şarkısı ile ilk 3 favorim arasındaydı. Geçen sene ve bu sene şarkıların kalitesinde hem de güzelliği açısından düşüş görüyorum. Bu sebeple de finale kalmış olmasına rağmen bu seneki favorilerim arasında yer almayan ülkelerden.  

Gürcistan: Şarkı başladığı an şöyle bir kalakaldım. Gürcistan zaten şimdiye kadar hiç favori ülkelerim arasında yer almamıştı. ''Yine'' almadı fakat şok içerisine girdim. Bu fikirde yalnız mıyım bilemiyorum ama şarkı başlar başlamaz attığım tweeti aynen yazıyorum: ''Gürcistan'la aynı dünyada yaşıyor olamayız bence. Bu ne böyle. Kesinlikle finale kalmaz, çok net söylüyorum.'' Ve dediğim gibi de finale kalamadı. 

Polonya: Polonya beni şaşırtan ülkelerden oldu. -Şarkıyla değil sonuçla.- Ben finale kalmaz diyordum ama kaldı. Onu da görselliği, biraz seksilik ve Slav kesimin de fazlalığından kurtardığını düşünüyorum. Şarkıya bakacak olursak kesinlikle vasat. 

Avusturya: Ve bu senenin ilk 3 favorilerim arasından ilki: Conchita! Trans bir birey olan Conchita, Ermenistan, Rusya ve Beyaz Rusya, Avusturya'nın yarışmadan çekilmesi için ''kampanya'' başlatmışlardı ama çok güzel de nanayı aldılar. Afedersiniz ama bir bok yaptıklarını sanıp, cahillikleriyle, zihniyetsiz boş kafalarıyla oturduklarıyla kaldılar. Conchita'nın: ''Bedenimle değil ben orada sesimle yarışıyorum.'' demesi de bence her şeyi özetliyor ve noktalıyor. Performans hakkında söylenecek tek şey: Sahnesi muhteşemdi, ses zaten muazzam, her şey tamamen on numaraydı. İzleyenler bilir, Conchita her ekrana geldiğinde Arena'da bir çığlık, kıyamet, alkış kopuyordu. Geceye damgasını vurdu ve dün gecenin birincisi olarak da homofobik ve transfobik kesime çok güzel bir cevap vermiş oldu. 

Litvanya: Çok bir şey söyleyemeyeceğim Litvanya için. Şarkı, arada derede bir şeydi. Şüpheli bakıyordum ve öyle de oldu. Finale kalamayan ülkeler arasında yerine aldı.

Finlandiya: Finlandiya da geçen sene benim deyimimle ''tatlı eşcinsel öpücüğü'' ile damgasını vurmuştu Eurovision tarihine. Finlandiya'da onay görmeyen eşcinsel evliliğe tepki göstermek için, temsilcisi Krista, Marry Me şarkısının sonunda, sahne arkadaşı ile öpüşmüştü. Gerek şarkı, gerek performans ve cesaretle geçen seneki favorilerim arasındaydı ama ne yazık ki finale kalmış olmasına rağmen pek başarılı olamadı. Bu seneki şarkıyı da pek beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Yine başarı göstereceğini sanmıyorum.

İrlanda: İrlanda'nın üzerini dinler dinlemez çizdim. Üstelik şarkı neden bana çok çok tanıdık geldi ama bir türlü çıkaramadım. Zaten finale de kalamadı. 

Belarus (Beyaz Rusya): Geçen sene Solayoh şarkısı ile katılan ülke, pek bir sonuç elde edememesine rağmen bana göre çok eğlenceli ve kıpır kıpır şarkısıyla ilk 5 içerisinde olmalıydı. Bu sene şarkıda bir tatlılık var ben umutsuz bakıyorum. 

Makedonya: Şarkı hoş, kadına aşık oldum diyebilirim ama bu sene finale kalamayacağını hissettim sanırım ve Twitter'da da anında ''Makedonya'ya da bay bay.'' diye yazmıştım. Bu tahminim de tuttu ve Makedonya finale kalamadı. 

İsviçre: Şarkıyı acayip beğendim. İkinci yarı finalde beğendiğim şarkılar arasında ikinci sırada. Hoş bir tınısı ve kalite kokan yanı var. Finalde dereceye girer mi bilemem ama ilk 5'i hak ediyor diye düşünüyorum. Bakalım...
 
Yunanistan: Yunanistan'ı dinlediğimde şarkıyı nedense çok beğenemedim ama finale kesin kalır diyordum. Finale kaldı, şarkıyı bir kaç kere dinlediğimde hoşuma da gitmeye başladı. Fakat dün gözümden kaçmayan bir olay oldu sahne performanslarında. Şarkının daha henüz başında, rap giriş yapan şarkıcının bir anlık sesinde bir kayma ve aksama oldu. Neyseki hemen toparladı ve şarkıyı güzel bir şekilde sonlandırdılar. Sıralamada ne yapar bilmiyorum ama şarkı şu an için ortalama duruyor. 

Slovenya: Şarkı hoş. Elenir veya finale kalamaz demedim. Hiçbir yorum yapamadım bu ülke hakkında. Finale kaldı ama dereceye gireceğini düşünmediğim ülkeler arasında yerini koruyor. 

Romanya: Şarkı çok hoşuma gitmedi. Sahne performası da bir garip geldi ama o daire şeklindeki piyanoya hayran kaldım. Onu istiyorum diye yırtındım bütün gece. Finale kalan ülkeler arasında Romanya da yerini aldı. Bu ülkenin de dereceye gireceğini sanmıyorum. 

Evet arkadaşlar, Eurovision'un 2. Yarı Final yorumlarım bunlar. Anlaşılacağı gibi bu geceden iki favori çıkardım: Biri Avusturya bir diğeri de İsviçre. Cumartesi günü yeni postla Eurovision Final öncesi ilk 3 favorimi ve sonraki 2'yi sizlerle paylaşacağım. Takipte kalın! 


0 yorum:

Yorum Gönder

Fotoğrafım
Edirne, Ayşekadın, Turkey
19 Ocak 1996, İskenderun doğumlu. Trakya Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. 13 yaşından beri blogger. 2012 Hürriyet Bumerang Ödülleri'nde En Uyumlu site üçüncülüğüne hak kazandı. İlk kitabı İkinci Kadının Hikâyesi ise Temmuz 2016 yılında basıldı. Tüm kitabevleri ve online kitapçılarda satışta.