background img

The New Stuff

Bu Bir Nefret Suçudur!

Dün akşam saatlerinde görenleriniz mutlaka olmuştur ki, ''Memelimestan (Eylül Öztürk), Halil Söyletmez, Anıl İlter ve Aykut Yılmaz''ın bulunduğu bir video Twitter ortamına düştü ve herkes tarafından fena halde tepki aldı. Öncelikle söylemek isterim ki, bu yazımı tamamen o videoda bulunan, ismini bir kere daha zikretmek istemediğim insanları kınama amacıyla yazıyorum. Şu an bu yazımı okuyan birey, eğer homofobik veya transfobik bir bireysen lütfen daha dikkatli oku...

Dün internete sızan videoda yukarıda ismi bulunan zaatlardan birisi, eline bir telefon alıyor ve bir travestiyi arıyor. ''Kaça çalışıyorsun?'' gibi bir soru yöneltiyor ve bunun üzerine ağza alınmayacak laflar, küfürler sarf ediliyor.

Sormak isterim, bu tür trans, travesti veya herhangi bir LGBTİ bireyine bu şekilde yaklaşmaktan ne tür bir zevk alıyorsunuz? Sen ki onu işyerinde çalıştırmayan, sen ki o birey sırf eşcinsel olduğu için iş vermeyen? Peki nasıl olur da o bireyin seks işçiliğini ''mecbur kalarak'' yapıyor olmasını yadırgar ve bunu, sözde ''espri'' malzemesi yapabilirsin? Diyecek laf bulamıyorum.

Özellikle o 4 isimden şiddetli derecede kınadığım isim, kadın olan arkadaşımız. Kendileri LGBTİ Onur Haftası Yürüyüşlerinde boy gösteren bir şahsiyetmiş. Fakat videoda görüyoruz ki kendini yırtarcasına gülüyor. Bir kadın olarak ''*m mı bu 200 lira istiyorsun?'' gibi çirkin bir söze katıla katıla gülmesi de tam bir utanç kaynağı. Sen mi savunuyorsun LGBTİ bireylerini? Sen mi destekliyorsun? Senin gibiler mi? Desteklemeyin, hiç gerek yok.

Bu kişilerin kesinlikle yargılanmasını istiyorum ve şiddetle kınıyorum. Bu bir nefret suçudur, bu bir insan ayrımı, cinsiyet ayrımıdır. Nefret suçlarına, nefret cinayetlerine son diyoruz ve bu 4 bireyi kınamaya davet ediyorum sizleri de. Biliyorum ki o güzel yürekleriniz, bu güzel LGBTİ bireylerini bu yolda sonuna kadar koruyup destekleyecek.

SUSMAYIN, HAYKIRIN! EŞCİNSELLER VARDIR!

(İlgili videoyu izlemek için buraya tıklayınız.)

LINE’dan ücretsiz internet!

Dünyanın önde gelen mobil platformu LINE, 50MB ücretsiz internet olanağı sağlayarak kullanıcılarının iletişim olanaklarını artırmalarına ve birbirleriyle dayanışmalarına katkıda bulunuyor.  Mesajlaşma, yüksek kalitede sesli ve görüntülü arama, sesli mesaj, fotoğraf ve lokasyon göndermeyi bir arada ve ücretsiz sunan LINE, kullanıcılarına 50 MB’lık interneti ücretsiz sunmakla kalmıyor, aynı zamanda  internet paketi kazananlara isterlerse bunu başkalarına hediye etme olanağı da yaratıyor.
Yalnızca LINE kullanıcılarına sunulan kampanyaya katılmak için çok basit ve eğlenceli bir yol bulunmuş:
Öncelikle telefonunuza LINE’ı indirmeniz gerekiyor: http://line.me/tr/download


  1) Etkinlik haftası olan 26 Mayıs - 1 Haziran tarihleri arasında LINE arkadaşlarınıza en az 3 farklı günde mesaj, sticker ya da fotoğraf gönderin.
  2) Mesaj gönderdiğiniz her gün için 1 puan kazanacaksınız.
  3) 3 puanı topladığınızda, ücretsiz 50 MB internet sizin olacak!
  Gerekli puana ulaştıktan sonra LINE Türkiye resmi hesabı tarafından iki   hafta içerisinde bilgi mesajı alacaksınız. Mesajda belirtilen alana internet   paketinin yüklenmesini istediğiniz telefon numarasını girmeniz yeterli. İnternet   paketi giriş yaptığınız anda geçerli olacak ve 24 saat boyunca   kullanılabilecek. Bilgi mesajının size ulaşabilmesi için LINE Türkiye resmi   hesabını arkadaşınız olarak eklediğinize emin olun. Bunun için; LINE’ın ana   menüsünde yer alan Diğer/Daha Fazlası > Resmi Hesaplar bölümünü   kullanabilirsiniz.
  
 50 MB’lık internet paketi, Turkcell abonesi numaralar tarafından   kullanılabiliyor.  “Ama benim hattım Turkcell değil” diyorsanız üzülmeyin, bilgi   mesajıyla birlikte gelen formu doldururken arkadaşlarınız ya da   sevdiklerinizin numarasını girerek kazandığınız internet paketini onlara hediye   edebilirsiniz.
  Ücretsiz internet paketinize hemen sahip olmak için LINE yükleyin!     http://line.me/tr/download

Bir boomads advertorial içeriğidir.

Seneye Avusturya'dayız!


Bu sene 59.'su düzenlenen Eurovision'un birincisi belli oldu: AVUSTURYA!

İlk andan beri dilden dile dolaşan, her türlü -iyi ve kötü- tepkileri üzerine çeken Conchita, bugün birinciliğiyle homofobik ve transfobik olan kesime cevabını vermiş oldu. Başta, yarışmadan çekilmesi için kampanya başlatan ''Ermenistan, Rusya ve Belarus''a.

Benim de ilk andan beri ''gözdem'' diyebileceğim bir isimdi Conchita. Listemde birinci sırada yer alıyordu ve öyle de oldu.

Cesaret ve trans bir birey olarak uluslararası bir platformda olduğu için olan desteğimin yanında tabii ki şarkısıyla da kalbimi fethetmişti. Bu senenin en kaliteli şarkısıydı ve ciddi anlamda muazzam bir ses eşliğinde sahneyi doldurmuş oldu.

Conchita'nın da dediği gibi: ''Bu gece özgürlük ve barış kazandı.''

Conchita'nın performansı:


Benim bu sene ilk beş listem şöyleydi:

Austria
Sweden (İsveç)
Switzerland (İsviçre) and The Netherlands (Hollanda)
Azerbaijan
Montenegro (Karadağ)

Tabii görüldüğü üzere Avusturya, tahminim ve desteğimle birinci oldu. Hollanda ikinci, İsveç de üçüncülükle tamamladı 60'ıncı Eurovision Song Contest'i. 

Azerbaycan ve Karadağ'a gelecek olursak, her iki ülkenin de hak ettiği yerde olmadığını düşünüyorum. Kesinlikle ilk beş içerisinde yer alması gerekirken, listede ne yazık ki sonlarda gördüğümüz ülkelerden oldular.

Ve bir Eurovision Song Contest'in daha sonuna geldik. Umuyorum ki seneye canlı olarak, arenada bulunarak izleme imkanına sahip olurum. 

SENEYE AVUSTURYA'DAYIZ! 

TEBRİKLER CONCHİTA! 

Eurovision Semi Final - 2


Merhaba arkadaşlar. Tüm blog yazarlığım süresince beni takip eden arkadaşlarım bilirler, tam bir Eurovision aşığı olduğumu. Her sene birkaç ay öncesinden tüm şarkıların listesini çıkarır, dinler ve blogda da hepsini tek tek yorumlardım. Fakat bu sene, sınavlara hazırlanıyor olmamın verdiği dezavantaj ile birlikte, tam olarak her ülkenin şarkısını dinleyememiştim ve zaten birinci yarı finali de izleyememiştim.

Fakat dün akşam gerçekleşen ikinci yarı finali kaçırmadım ve izledim. Bu sebeple birinci yarı finalin yorumunu pek yapamayacağım ama ilk yarı finalde beğendiğim ülkeler sırasıyla:

Sweden (İsveç)
Montenegro (Karadağ)
Azerbaijan
The Netherlands (Hollanda)

Dün akşam gerçekleşen ikinci yarı finaldeki tüm ülkeleri değerlendireceğim. Öncelikle söylemeliyim ki tahminlerimin %90'ı gerçekleşti. Bu geriye kalan %10'luk kısım Polonya ve İsrail arasında paylaşıldı.

Malta: Geçen sene Gianluca Bezzina, Tomorrow şarkısıyla benim ilk 3 favorim arasındaydı ve şarkıyı da uzun süre boyunca severek dinlemiştim. Fakat bu sene Malta'yı hiç beğenmedim. Buna rağmen finale kalır dedim ve öyle de oldu. Finale kalmış olsa bile dereceye gireceğini sanmıyorum.

İsrail: İsrail her sene favori ülkelerim arasında yer alıyor. Nedense her sene çıkardığı şarkıları acayip beğeniyorum. Geçen sene Rak Bishvilo ile yarışmıştı bu sene Same Heart isimli parça ile. Favorim olmalarına rağmen ne yazık ki ikisi de final yüzü göremedi. 

Norveç: Norveç en son 2012 yılında Tooji'nin Stay şarkısı ile ilk 3 favorim arasındaydı. Geçen sene ve bu sene şarkıların kalitesinde hem de güzelliği açısından düşüş görüyorum. Bu sebeple de finale kalmış olmasına rağmen bu seneki favorilerim arasında yer almayan ülkelerden.  

Gürcistan: Şarkı başladığı an şöyle bir kalakaldım. Gürcistan zaten şimdiye kadar hiç favori ülkelerim arasında yer almamıştı. ''Yine'' almadı fakat şok içerisine girdim. Bu fikirde yalnız mıyım bilemiyorum ama şarkı başlar başlamaz attığım tweeti aynen yazıyorum: ''Gürcistan'la aynı dünyada yaşıyor olamayız bence. Bu ne böyle. Kesinlikle finale kalmaz, çok net söylüyorum.'' Ve dediğim gibi de finale kalamadı. 

Polonya: Polonya beni şaşırtan ülkelerden oldu. -Şarkıyla değil sonuçla.- Ben finale kalmaz diyordum ama kaldı. Onu da görselliği, biraz seksilik ve Slav kesimin de fazlalığından kurtardığını düşünüyorum. Şarkıya bakacak olursak kesinlikle vasat. 

Avusturya: Ve bu senenin ilk 3 favorilerim arasından ilki: Conchita! Trans bir birey olan Conchita, Ermenistan, Rusya ve Beyaz Rusya, Avusturya'nın yarışmadan çekilmesi için ''kampanya'' başlatmışlardı ama çok güzel de nanayı aldılar. Afedersiniz ama bir bok yaptıklarını sanıp, cahillikleriyle, zihniyetsiz boş kafalarıyla oturduklarıyla kaldılar. Conchita'nın: ''Bedenimle değil ben orada sesimle yarışıyorum.'' demesi de bence her şeyi özetliyor ve noktalıyor. Performans hakkında söylenecek tek şey: Sahnesi muhteşemdi, ses zaten muazzam, her şey tamamen on numaraydı. İzleyenler bilir, Conchita her ekrana geldiğinde Arena'da bir çığlık, kıyamet, alkış kopuyordu. Geceye damgasını vurdu ve dün gecenin birincisi olarak da homofobik ve transfobik kesime çok güzel bir cevap vermiş oldu. 

Litvanya: Çok bir şey söyleyemeyeceğim Litvanya için. Şarkı, arada derede bir şeydi. Şüpheli bakıyordum ve öyle de oldu. Finale kalamayan ülkeler arasında yerine aldı.

Finlandiya: Finlandiya da geçen sene benim deyimimle ''tatlı eşcinsel öpücüğü'' ile damgasını vurmuştu Eurovision tarihine. Finlandiya'da onay görmeyen eşcinsel evliliğe tepki göstermek için, temsilcisi Krista, Marry Me şarkısının sonunda, sahne arkadaşı ile öpüşmüştü. Gerek şarkı, gerek performans ve cesaretle geçen seneki favorilerim arasındaydı ama ne yazık ki finale kalmış olmasına rağmen pek başarılı olamadı. Bu seneki şarkıyı da pek beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Yine başarı göstereceğini sanmıyorum.

İrlanda: İrlanda'nın üzerini dinler dinlemez çizdim. Üstelik şarkı neden bana çok çok tanıdık geldi ama bir türlü çıkaramadım. Zaten finale de kalamadı. 

Belarus (Beyaz Rusya): Geçen sene Solayoh şarkısı ile katılan ülke, pek bir sonuç elde edememesine rağmen bana göre çok eğlenceli ve kıpır kıpır şarkısıyla ilk 5 içerisinde olmalıydı. Bu sene şarkıda bir tatlılık var ben umutsuz bakıyorum. 

Makedonya: Şarkı hoş, kadına aşık oldum diyebilirim ama bu sene finale kalamayacağını hissettim sanırım ve Twitter'da da anında ''Makedonya'ya da bay bay.'' diye yazmıştım. Bu tahminim de tuttu ve Makedonya finale kalamadı. 

İsviçre: Şarkıyı acayip beğendim. İkinci yarı finalde beğendiğim şarkılar arasında ikinci sırada. Hoş bir tınısı ve kalite kokan yanı var. Finalde dereceye girer mi bilemem ama ilk 5'i hak ediyor diye düşünüyorum. Bakalım...
 
Yunanistan: Yunanistan'ı dinlediğimde şarkıyı nedense çok beğenemedim ama finale kesin kalır diyordum. Finale kaldı, şarkıyı bir kaç kere dinlediğimde hoşuma da gitmeye başladı. Fakat dün gözümden kaçmayan bir olay oldu sahne performanslarında. Şarkının daha henüz başında, rap giriş yapan şarkıcının bir anlık sesinde bir kayma ve aksama oldu. Neyseki hemen toparladı ve şarkıyı güzel bir şekilde sonlandırdılar. Sıralamada ne yapar bilmiyorum ama şarkı şu an için ortalama duruyor. 

Slovenya: Şarkı hoş. Elenir veya finale kalamaz demedim. Hiçbir yorum yapamadım bu ülke hakkında. Finale kaldı ama dereceye gireceğini düşünmediğim ülkeler arasında yerini koruyor. 

Romanya: Şarkı çok hoşuma gitmedi. Sahne performası da bir garip geldi ama o daire şeklindeki piyanoya hayran kaldım. Onu istiyorum diye yırtındım bütün gece. Finale kalan ülkeler arasında Romanya da yerini aldı. Bu ülkenin de dereceye gireceğini sanmıyorum. 

Evet arkadaşlar, Eurovision'un 2. Yarı Final yorumlarım bunlar. Anlaşılacağı gibi bu geceden iki favori çıkardım: Biri Avusturya bir diğeri de İsviçre. Cumartesi günü yeni postla Eurovision Final öncesi ilk 3 favorimi ve sonraki 2'yi sizlerle paylaşacağım. Takipte kalın! 


Fotoğrafım
Edirne, Ayşekadın, Turkey
19 Ocak 1996, İskenderun doğumlu. Trakya Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. 13 yaşından beri blogger. 2012 Hürriyet Bumerang Ödülleri'nde En Uyumlu site üçüncülüğüne hak kazandı. İlk kitabı İkinci Kadının Hikâyesi ise Temmuz 2016 yılında basıldı. Tüm kitabevleri ve online kitapçılarda satışta.